image-2005

Pomoc kredytowa

Znalazłeś u nas dom marzeń? Wspaniale! Chcemy pomóc Ci spełnić to marzenie, dlatego przygotowaliśmy poradnik opisujący procedurę uzyskania kredytu hipotecznego.

Taki kredyt jest ważną decyzją, której konsekwencje będziesz odczuwać nawet przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Warto zatem wiedzieć, do jakich formalności powinniśmy się przygotować oraz na co zwrócić uwagę wybierając ofertę.

1 Zbadanie zdolności

Pokaż, że poradzisz sobie ze spłatą! Każdy bank wylicza zdolność kredytową w trochę inny sposób. Nie warto tracić więc czasu na niesprawdzone internetowe przeliczniki. Zamiast tego poszukaj doradcy finansowego, który korzysta z kalkulatorów używanych przez konkretne banki.

Na wyliczoną zdolność wpływają różne czynniki. Znając je możesz przygotować się tak, żeby Twoja zdolność wyszła jak najkorzystniej:

  • Źródło i wysokość dochodów oraz forma zatrudnienia – preferowana jest umowa o pracę na czas nieokreślony
  • Aktualne zadłużenia – najlepiej pozbyć się pożyczek i kredytów oraz zrezygnować z debetu na koncie czy karty kredytowej,
  • BIK – zweryfikuj swoje dane w Biurze Informacji Kredytowej. Zdarzają się tam błędy, które najlepiej wyjaśnić jeszcze przed kontaktem z bankiem,
  • Wkład własny – jaką kwotę jesteś w stanie wpłacić? 20% wartości kredytu to najczęstsza propozycja banków. Niższy wkład własny może wiązać się np. z wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia
  • Wspólny kredyt – możesz zawnioskować o kredyt z przyjacielem, partnerem lub członkiem rodziny. Dla banku oznacza to obniżenie ryzyka, a co za tym idzie zwiększenie Twojej zdolności kredytowej.
  • Wydłużenie okresu spłaty – być może nie stać Cię na kredyt w założonym początkowo okresie spłaty. W takim wypadku warto przemyśleć jego wydłużenie.
  • Istotnym może okazać się również Twój wiek, wykształcenie, stan cywilny i liczba osób w gospodartwie domowym

2 Znalezienie nieruchomości

Tutaj pomożemy my 🙂 Skontaktuj się z naszym specjalistą i wspólnie wybierzcie dom, który będzie spełnieniem Twoich marzeń. Pamiętaj, że bank może udzielić Ci kredytu na zakup mieszkania ale również na jego wykończenie.

Wybrany dom możesz zarezerwować podpisując umowę przedstępną. Określa ona podstawowe dane dotyczące nieruchomości oraz termin zawarcia ostatecznej umowy – ustalimy wspólnie czas, w którym będziesz mógł dopełnić wszystkich formalności związanych z kredytem.

Wiarygodność dewelopera to również ważny sygnał dla banku, w którym chcesz zaciągnąć kredyt. PURE ma doświadczenie w branży i należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, więc jesteś z nami bezpieczny.

Sprawdź Inwestycje w Sprzedaży

3 Wybór kredytu

Kolejnym krokiem na drodze do wymarzonego domu jest porównanie ofert kredytów poszczególnych banków i wybranie tej najkorzystniejszej. Możesz skontaktować się z doradcą, który pomoże Ci w porównaniu najistotniejszych elementów: oprocentowania, marży, prowizji, ubezpieczenia, systemu spłaty czy pobocznych kosztów kredytu. Powinieneś omówić też z wybranym bankiem kwestię wysokości i terminu wpłaty wkładu własnego.

Pamiętaj, że kredyt jest produktem, który sprzedaje bank. Możesz spróbowac negocjować warunki i omówić wszystkie dodatkowe opcje, które zadziałają na korzyść wybranej przez Ciebie oferty.

4 Niezbędne dokumenty

Teraz Twoim zadaniem będzie skompletowanie dokumentów wymaganych przez bank. Listę otrzymasz od eksperta kredytowego. Wiele z nich masz na pewno w domu, po niektóre jednak będziesz musiał zgłosić się do odpowiedniego urzędu, czy pracodawcy. Dokumenty te dzielimy na trzy grupy: osobowe, dochodowe oraz te dotyczące innych zobowiązań kredytowych.

Zadbaj o dokładne wypełnienie wniosku i zebranie wszystkich wymaganych zaświadczeń. Upewnij się ile masz czasu na dopełnienie tych formalności.

Bank będzie chciał sprawdzić również nieruchomość, którą planujesz kupić. Najczęściej decyduje się na skorzystanie z usług rzeczoznawcy, którego koszty zazwyczaj musisz pokryć Ty.

5 Podpisanie umowy kredytowej

Po przekazaniu wszystkich dokumentów przychodzi czas oczekiwania: bank analizuje dostarczone materiały i wydaje decyzję o przyznaniu Ci kredytu.

Decyzja pozytywna? Wspaniale! Dokładnie zapoznaj się z umową otrzymaną od banku. Nie bój się zadawać pytań, jeżeli coś w umowie jest dla Ciebie niejasne. Gotowy? Umów się z doradcą na złożenie podpisu.

6 Ostatnie formalności

Twój konktakt z bankiem nie kończy się na podpisaniu umowy. W umowie kredytowej wymienione są dokumenty, których przedstawienie jest warunkiem uruchumienia kredytu. Musisz np. ubezpieczyć mieszkanie zgodnie z określonym zakresem. Niezbędna będzie również wizyta u notariusza. Kredyt zostaje uruchomiony zazwyczaj po kilku dniach od złożeniu wniosku o realizację i dopełnieniu niezbędnych formalności.

Znasz już harmonogram spłat swojego kredytu, pozostaje Ci jedynie cieszyć się swoim nowym, własnym mieszkaniem!

Wykorzystujemy ciasteczka, które pomogą nam dostosować stronę do Twoich preferencji. Zgodę na zapisywanie ciasteczek możesz zawsze wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dowiedz się więcej.